fot.sorbonne.fr |
fot.sorbonne.fr |
W kaplicy znajduje się grób Richelieu.
Podczas Rewolucji Francuskiej uniwersytet był zamknięty. W 1808 roku Napoleon podarował kilka budynków uniwersytetowi, aby ten mógł poszerzyć swą działalność.
fot.sorbonne.fr |
Sorbona może też poszczycić się sławnymi studentami, wśród których wymienić można Honore de Balzac, który studiował filozofię. Na Sorbonie udzielał się także Ludwik Pasteur, który prezentował tu swoje badania podczas licznych konferencji.
5 listopada 1906 roku pierwszą kobietą profesorem została Maria Curie Skłodowska, którą Francuzi uznają za Francuzkę, a Polacy za Polkę.
Sorbonę można zwiedzać za darmo podczas Dni Dziedzictwa Narodowego. W pozostałe dni można zwiedzać Sorbonę z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa 1,5 h ale odbywa się tylko w języku francuskim.
Zwiedzać można od poniedziałku do piątku. Zwiedzanie możliwe jest przy udziale minimum 10 osób (30 osób maximum). Bilet kosztuje 9e, uczniowie i rodziny kilkuosobowe płacą 4e. Studenci studiujący na Ile-de-France nic nie płacą.
kiedy przyjechałam do Paryża i opowiadałam o Marii Curie (oni nawet nie uznają "Skłodowska") jako o Polce, wszyscy się dziwili... Francuzi mają tendencję do przywłaszczania :)
OdpowiedzUsuńParyż jest cały cudowny :)
OdpowiedzUsuńTeż tak uważam :-) Ale ma też swoje wady ;-)
OdpowiedzUsuń