sobota, 16 czerwca 2012

Muzeum Oranżerii

Jeśli zapytać by kogoś z jakimi muzeami kojarzy im się Paryż na pewno w odpowiedzi można by usłyszeć Luwr, Orsay i Pompidou. Nie da się ukryć, iż jest to muzealna czołówka tłumnie odwiedzana przez turystów. No właśnie tłumnie... Największy tłok panuje oczywiście w Luwrze, szczególnie w sali z Mona Lisą. Pewnie dlatego tak nie lubię Luwru, to duża powierzchnia, pełno dzieł sztuki no i ludzie przeszkadzający w kontemplacji sztuki.
Jeunes Filles au piano, Pierre-Auguste Renoir
Moim ukochanym paryskim muzeum jest Muzeum Oranżerii (Musee de l'Orangerie). Jest to bardzo kameralne muzeum, nie ma tam zbyt wielu turystów, więc można spokojnie podziwiać obrazy. Gdy pierwszy raz usłyszałam nazwę muzeum bardzo mnie ona zdziwiła. Dlaczego Oranżeria? Otóż muzeum znajduje się w ogrodzie Tuileries, w którym kiedyś rosły drzewka pomarańczowe. Drzewka należało gdzieś przechowywać i do tego celu świetnie nadawał się budynek dzisiejszego muzeum wybudowanego w 1852 roku.
Następnie muzeum gościło wystawy czasowe, swoją świetność zyskało dopiero w 1984 roku dzięki podarowanej kolekcji 144 obrazów znanych malarzy. Kolekcja jest nazwana nazwiskami ofiarodawców, którymi byli Jean Walter i Paul Guillaume. Paul Guillaume był kolekcjonerem sztuki, który wraz z swoją żoną Dominiką zgromadził obrazy takich malarzy jak Cezanne, Renoir, Matisse, Modigliani, Utrillo, Picasso. Dominika po śmierci Paul'a wyszła ponownie za mąż za wspomnianego już Jean Walter, dlatego w nazwie kolekcji figurują te dwa nazwiska. Kolekcja obejmuje okres od końca XIX wieku do początku XX wieku. 
Les Trois Soeurs, Henri Matisse

Muzeum gościło wystawy czasowe, swoją świetność zyskało dopiero w 1984 roku dzięki podarowanej kolekcji 144 obrazów znanych malarzy. Kolekcja jest nazwana nazwiskami ofiarodawców, którymi byli Jean Walter i Paul Guillaume. Paul Guillaume był kolekcjonerem sztuki, który wraz z swoją żoną Dominiką zgromadził obrazy takich malarzy jak Cezanne, Renoir, Matisse, Modigliani, Utrillo, Picasso. Dominika po śmierci Paul'a wyszła ponownie za mąż za wspomnianego już Jean Walter, dlatego w nazwie kolekcji figurują te dwa nazwiska. Kolekcja obejmuje okres od końca XIX wieku do początku XX wieku. 

Fot. Gerard Blot, Herve Lewandowski
Największą jednak atrakcją muzeum są 'Lilie wodne' Claude'a Monet, które wystawiane są w specjalnej sali, która uwydatnia piękno serii. Malując Les Nympheas Monet był zainspirowany swoim 'wodnym ogrodem' w miejscowości Giverny. Monet chciał przedstawić swój ogród o różnych porach dnia, przy różnym oświetleniu. Osiem części kompozycji tworzy jak by całość, która jest przede wszystkim grą świateł i cieni. Na środku sali ustawione są ławeczki, które umożliwiają zwiedzającym podziwianie obrazu w skupieniu. W sali nie można robić zdjęć.

Trochę informacji praktycznych:


Argenteuil, Claude Monet
Najlepiej dostać się do Oranżerii wysiadając na stacji Concorde, ponieważ muzeum znajduje się na końcu ogrodu Tuileries w pobliżu wspomnianego placu Concorde. Decydując się na przejście całego ogrodu narażamy się na to, że wejdziemy do muzeum mając bardzo brudne buty. Szczególnie po deszczowym dniu kurz i piach bardzo osiadają się na butach. Gdy po raz pierwszy odwiedziłam muzeum nie wiedziałam w którym miejscu znajduje się dokładnie i oczywiście wysiadłam na wcześniejszej stacji Tuileries i zanim doszłam do muzeum moje czarne baletki stały się białe....

Grande Baigneuse, Pablo Picasso
Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 7,50e. Wstęp od 17h to 5e dla wszystkich. Wstęp darmowy w pierwszą niedzielę miesiąca. 
Wstęp darmowy dla osób mających mniej niż 25 lat (też dzieci oczywiście).

Można też kupić bilet łączony za 14e, bilet ważny jest 4 dni, z tym biletem zwiedzacie Oranżerię i Muzeum Orsay.
Muzeum otwarte jest od 9-18h każdego dnia oprócz wtorków, 1 maja, 14 lipca (rano) i 25 grudnia.
Po 17.30 nie wpuszczają już do środka.
Wchodząc do środka poproszą nas o otwarcie torebek, plecaków (tak jak we wszystkich muzeach), ale co jest bardzo zabawne, pracuje tam mężczyzna, który tą samą regułkę mówi w wielu językach (nawet po chińsku)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Paryskie outlety

Paryż jest stosunkowo drogim miastem i jak w każdym drogim mieście mieszkają w nim osoby o średnich lub niskich zarobkach. Z myślą o tych os...