niedziela, 3 czerwca 2012

Rewolucja francuska z Paryżem w tle


W XVIII wieku Paryż był teatrem, na deskach którego odbywał się krwawy spektakl 'Rewolucja'. Przedstawienie wystawiano w latach 1789-1799. Fabuła była dosyć skomplikowana, dlatego przedstawię tu tylko najważniejsze fakty i miejsca. 

Maria Antonina autorstwa Francois Hubert Drouais
Ludwik XVI
autor-Antoine-Francois Callet
Koniec XVIII wieku był bardzo niekorzystny dla Francji, gospodarka czołgała się w kierunku lepszego jutra, które jednak nie nadchodziło, rolnicy od wielu lat skarżyli się na nieurodzaj, ceny rosły a wynagrodzenia malały (skąd my to znamy?!). Kraj był też bardzo zadłużony, ponieważ panujący wtedy król Ludwik XVI wspierał finansowo amerykańską wolność o niepodległość. Na pogarszającą się sytuację finansową wpływała też żona Ludwika-Maria Antonina, którą można by dzisiaj nazwać 'zakupoholiczką'. Maria Antonina lubiła się też dobrze bawić, bale nie były jej obce. Można ją tutaj usprawiedliwiać, była Austriaczką mieszkającą we Francji, tęskniła więc za ojczyzną. Biorąc ślub z Ludwikiem miała zaledwie 14 lat, wywierano na niej presję, aby urodziła następcę tronu, co nie było łatwe, ponieważ Ludwik stronił od kontaktów seksualnych z małżonką. Po 8 latach małżeństwa Maria urodziła córkę Marię Teresę, Maria urodziła też w kolejnych latach urodziła jeszcze trójkę dzieci, które zmarły niestety w młodym wieku (najstarsze w wieku 10 lat). Maria spodziewała się też piątego dziecka, ale poroniła. Łączoną ją z wieloma mężczyznami zastanawiając się kto jest ojcem jej dzieci... Społeczeństwo francuskie miało też dość przywilejów monarchów, szlachty oraz duchowieństwa, które było lekko mówiąc mało popularne... Podsumowując Francuzi mieli dość i postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.  14 lipca 1789 roku lud Paryża zajął Bastylię, więzienie, które było symbolem tyranii monarchistycznej, ponieważ więzieni byli tam przeciwnicy monarchii, filozofowie. Wśród  najbardziej znanych osadzonych można wymienić Woltera oraz Markiza De Sade.
Cokół na Placu Bastylii, fot. Franka
 Bastylia została zburzona, ale różowe kamienie na placu Bastylii wyznaczają miejsce w którym stało dawne więzienie. Na środku placu stoi także kolumna lipcowa upamiętniająca rewolucję lipcową, ale z roku 1830. 
Przy placu Bastille możecie także zobaczyć Operę Bastille, jeżeli jednak nie macie zamiaru zwiedzać opery w środku i nie jesteście miłośnikami historii, to możecie sobie podarować ten paryski plac. Osoby, które jednak się na to zdecydują zapłacą za zwiedzanie 12e, 10e dla osób mających mniej niż 25 lat, 6e dla dzieci mających mniej niż 10 lat. Bilety do nabycia są na 10 minut przed zwiedzaniem pod adresem 130, rue de Lyon. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem i trwa 1,5h. Aby poznać godziny zwiedzania należy zadzwonić pod numer +33 (0)1 40 01 19 70. Bilety na koncerty, operetki to już inna bajka, są bardzo drogie (nawet do 140e)


Zostawmy teraz Place de la Bastille i przenieśmy się do Conciergerie nad Sekwaną. Conciergerie była od X do XIV wieku częścią Pałacu Królewskiego. Gdy rezydencja królewska została przeniesiona do Luwru, król Karol V mianował strażnika (concierge), który miał zarządzać budynkiem. Conciergerie (strażnica) została przekształcona w więzienie.
Conciergerie, fot. Franka
Conciergerie, fot. Franka
Właśnie tam czekała na wyrok Maria Antonina, a także czołowi propagatorzy rewolucji Danton i Robespierre. Zwiedzanie Conciergerie kosztuje 8,50e, ulgowy bilet to 5,50e, dzieci do 18 roku życia za darmo, osoby od 18-25 roku życia też wchodzą za darmo. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie też zwiedzają za darmo. Na stronie internetowej znalazłam informację, że przy wejściu można otrzymać ulotkę informacyjną w języku polskim. Zwiedzając, takiej ulotki nie widziałam, ale może po prostu jej nie zauważyłam.
Cela Marii Antoniny, fot. Franka
W Conciergerie można zobaczyć jak wyglądały ówczesne cele, które pomimo rewolucyjnych wołań o równość obywateli pokazują nam moc pieniądza. Najbiedniejsi więźniowie spali na słomie, bogatsi w celach posiadali łóżko, a więźniowie najwyżsi rangą mieli do swej dyspozycji służbę oraz własne meble. Cela Marii Antoniny usytuowana jest obecnie w innym miejscu niż oryginalnie. W Conciergerie w kaplicy pojednania na ścianie znajduje się fragment listu Marii Antoniny do siostry Ludwika XVI, który nazywany jest często testamentem Marii Antoniny.

Plac Zgody, fot.Franka
Maria Antonina i Ludwik XVI zostali ścięci na gilotynie. Egzekucja odbyła się na placu Concorde, który w czasie rewolucji nazywał się Placem Rewolucji. Ludwik XVI zginął 21 stycznia 1793 roku w wieku 39 lat, Maria Antonina 16 października tego samego roku w wieku 38 lat.

Grób Ludwika i Marii Antoniny znajduje się w drugim rzędzie
Maria Antonina i Ludwik XVI pochowani są w Bazylice Królewskiej w Saint-Denis, której zwiedzanie gorąco polecam. Bazylikę można zwiedzać za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca od listopada do marca. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 7,50e, zniżka 4,50e. Bezpłatnie dla dzieci poniżej 18 roku życia, osoby od 18-25 też wchodzą za darmo. Bazylikę można zwiedzać od 10 do 18.15h od kwietnia do września, od 12 do 18.15 w niedziele, od 10 do 17.15 od października do marca, w niedziele od 12 do 17.15.

1 komentarz:

Paryskie outlety

Paryż jest stosunkowo drogim miastem i jak w każdym drogim mieście mieszkają w nim osoby o średnich lub niskich zarobkach. Z myślą o tych os...