czwartek, 28 czerwca 2012

Muzeum Grevin-Muzeum Figur Woskowych

Pod koniec XIX wieku Arthur Meyer, dziennikarz i założyciel tygodnika "Le Gaulois" wpada na pomysł pokazania swoim czytelnikom postacie, które opisuje na łamach swego czasopisma. Fotografia wtedy dopiero czołgała, więc o współpracę prosi Alfreda Grevin, karykaturzystę, kostiumografa oraz rzeźbiarza w jednym. Muzeum zostaje otwarte 5 czerwca 1882 roku. Muzeum figur woskowych odnosi ogromny sukces, za który odpowiedzialny jest też Gabriel Thomas, który finansuje projekty Alfreda Grevin oraz rozbudowę muzeum.
Wejście główne, fot.lexpress.fr
W muzeum odnaleźć można historyczne postacie takie jak między innymi Ludwik XIV, Jean-Paul Marat i jego słynna wanna. Marat był lekarzem, dziennikarzem i przede wszystkim czołowym działaczem Rewolucji Francuskiej. Najbardziej znany jest jednak z swej tragicznej śmierci. Marat w czasie rewolucji wydawał gazetę, w której nawoływał do utworzenia republiki, z tego powodu musiał często się ukrywać. Jego schronieniem były kanały paryskie, w których nabawił się choroby skóry.
13 lipca 1793 okazał się dla Marat pechowy. Zażywał wtedy kąpieli, by móc ulżyć sobie w chorobie, jednocześnie też był w trakcie redagowania swojej gazety. Tego dnia był też umówiony z Charlotte Corday, działaczką konkurencyjnego ugrupowania politycznego, która miała mu przekazać ważne wiadomości z Normandii. Jakie musiało być zaskoczenie Marat gdy dziewczyna wyciągnęła nóż i wbiła go w jego klatkę piersiową.
Śmierć Marata, płótno pędzla Jacques-Louis David

 Charlotte została zgilotynowana 4 dni później. Marat został uznany za męczennika idei rewolucyjnej i został pochowany w Panteonie.
W1855 roku wspomniany już Dyrektor finansowy Muzeum Grevin, Gabriel Thomas, odkupił nieszczęsną wannę od Proboszcza z Sarzeau za 5000 franków.

fot.pariserve.tm.fr
Wśród woskowych postaci zobaczycie także Michael Jackson'a, Celine Dion, Nicolas Sarkozy, Alberta Einstein, Eltona John, Marilyn Monroe. Swoje figury posiadają także obecnie rządzący politycy tacy jak Putin i Angela Merkel. Dzieci na pewno ucieszą bohaterowie z bajek zagranicznych jak i francuskich.
Wstęp do muzeum jest niestety bardzo drogi... Osoba dorosła płaci 22e, dzieci od 4-16 roku życia płacą 15e, dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Bilety można kupić w okienku, w sklepach FNAC, AUCHAN, CARREFOUR, VIRGIN i LECLERC oraz przez internet na stronie 
http://www.grevin.com/en/all-our-ticket-options

fot.musee-paris.info
Muzeum zależnie od miesiąca ma różne dni i godziny otwarcia, dlatego przed zwiedzaniem należy zaglądnąć na stronę internetową.
http://www.grevin.com/en
Strona jest w języku angielskim i francuskim.
Dojazd: metro Grands Boulevards (linia 8 lub 9)


4 komentarze:

  1. Naprawdę gratuluję Ci bloga! Jest świetny!! Dużo przydatnych informacji! O wiele lepszy niż niejeden przewodnik!:)
    Pozdrawiam serdecznie :)

    Marta

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Ci bardzo :-) Strasznie miło mi się zrobiło :-) Mam taką cichą nadzieję, że może kiedyś uda mi się wydać własny przewodnik po tym mieście. Ech, marzyć zawsze można ;-) pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. ja bym kupiła!
    Pozdrawiam ;]

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję bardzo :-) Takie komentarze bardzo mnie dowartościowują ;-) Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń

Paryskie outlety

Paryż jest stosunkowo drogim miastem i jak w każdym drogim mieście mieszkają w nim osoby o średnich lub niskich zarobkach. Z myślą o tych os...