poniedziałek, 2 lipca 2012

Muzeum d'Orsay

Budynek, w którym znajduje się muzeum został zaprojektowany przez Victora Laloux, do użytku został oddany 14 lipca 1900 roku. Warto tu zauważyć, iż budynek powstał z okazji Wystawy Światowej, która miała miejsce w Paryżu w tym właśnie roku. W mieście świateł powstało wtedy hurtowo kilka obiektów, które można podziwiać po dzień dzisiejszy takich jak (Petit Palais, Grand Palais, Most Aleksandra, dworce kolejowe -Lyon, Invalides i Orsay). Pomyślicie pewnie, że to zbieżność nazw, otóż nie, dzisiejsze muzeum pełniło wcześniej funkcje dworca kolejowego.   


Fot.chicline.com


fot.thefeaturewriter.wordpress.com

fot.frenchbyfrench.com


 Z dworca Orsay do 1939 roku wyjeżdżały pociągi jadące do południowo-zachodniej  Francji. Postęp techniczny spowodował szybki rozwój kolei i okazało się, że perony na dworcu Orsay są zbyt krótkie dla ówczesnych pociągów. Postanowiono zamknąć dworzec. Jak mawiał mój nauczyciel fizyki "w przyrodzie nic nie ginie" i tak było też tym razem. Budynek pełnił następnie różne funkcje, był między innymi centralą pocztową, scenografią filmową dla filmu "Proces" reżyserii Orsona Wellesa, a także tymczasowym domem aukcyjnym. Były dworzec kolejowy był też niestety dosyć zapomniany, niewygodnego lokatora paryskiej ziemi postanowiono nawet zburzyć, by móc na tym miejscu wybudować nowoczesny hotel. Od tego nieszczęsnego losu uratował go Valery Giscard d'Estaing, Prezydent Francji w latach 1974-1981. Ten mądry człowiek wpadł na pomysł stworzenia muzeum sztuki XIX wieku, które było by wypełnieniem luki między Luwrem a Muzeum Pompidou. Pomysł spotkał się z aprobatą, ale skąd wziąć dzieła sztuki, które mogłyby zapełnić muzeum? Padło wtedy gierkowskie pytanie skierowane do paryskich muzeów "No to jak pomożecie?" "Pomożemy" odpowiedziały chórem muzea, które następnie bez większych protestów przekazały swoje eksponaty. Dzieła pochodziły z Luwru, z muzeum Jeu de Paume oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Muzeum d'Orsay zostało zainaugurowane 1 grudnia 1986 roku przez kolejnego Prezydenta Francji Francois Mitterand. Eksponaty obejmują okres od 1848 do 1914 roku, głównym nurtem artystycznym jest impresjonizm, ale nie brakuje też artystów przecierających szlak impresjonistom. 

Olimpia, Edouard Manet

Na parterze zobaczycie kontrowersyjne dzieła Manet "Śniadanie na trawie" oraz "Olimpia", które niegdyś tak zaszokowały paryskich krytyków, że były wystawiane w Salonie Odrzuconych. W XIX wieku każde dzieło było oceniane przez jury paryskiego salonu. Jeśli dzieło zostało zaaprobowane przez oceniających mogło zostać wystawione, jeśli zostało odrzucone wystawiano je w miejscu stworzonym przez Napoleona III w 1863 roku, które nosiło nazwę Salonu Odrzuconych.

Śniadanie na trawie, Edouard Manet


W muzeum zobaczycie także obrazy Cezanne'a, Monet, Renoir, Degas, Vincent Van Gogh i najbardziej paryskiego malarza Henri de Toulouse-Lautrec, którego nawet nie będąc w Muzeum d'Orsay macie okazję podziwiać, pewnie nie zdając sobie z tego sprawy... Toulouse-Lautrec był przedstawicielem postimpresjonizmu i przede wszystkim pionierem plakatu. Miejscem, w którym tworzył był Montmartre. Lautrec kochał nocne życie tej dzielnicy spod ciemnej gwiazdy, jego modelkami często były tancerki występujące między innymi w kabarecie Moulin Rouge. Toulouse-Lautrec nie stronił też od domów publicznych i ogromnych ilości alkoholu. Można śmiało powiedzieć, że kochał Montmartre a Montmartre odwdzięczał mu się tym samym, Lautrec był duszą towarzystwa pomimo swoich defektów genetycznych (mierzył tylko 1,5 m., w wieku 14 lat połamał sobie kości nóg i przestał rosnąć). Reprodukcje jego obrazów można podziwiać na pocztówkach, plakatach, magnesach sprzedawanych na terenie Paryża, najwięcej znajdziecie ich właśnie w dzielnicy Montmartre.
Toulouse-Lautrec

Toulouse-Lautrec

Wizytą w Muzeum d'Orsay na pewno nie będą zawiedzeni miłośnicy sztuki, ale jestem też pewna, że Ci którzy za nią nie przepadają z pewnością docenią piękne wnętrze muzeum, szczególnie pełen światła przestrzenny hall. Gdy przypomnicie sobie, że wcześniej był tutaj dworzec kolejowy, wrażenie estetyczne zostanie spotęgowane. 

Muzeum d'Orsay otwarte jest każdego dnia oprócz poniedziałków od 9.30 do 18h. W czwartki nocne zwiedzanie do 21.45h. Bilet kosztuje 9e, darmowy wstęp dla osób do 25 roku życia. Bilet łączony z Muzeum Oranżerii kosztuje 14e.W muzeum nie wolno robić zdjęć!!!

Dojazd:
Metro 12 stacja Solferino
RER C stacja Musee d'Orsay
Można też przespacerować się wzdłuż Sekwany, ale to propozycja dla turystów z kondycją fizyczną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Paryskie outlety

Paryż jest stosunkowo drogim miastem i jak w każdym drogim mieście mieszkają w nim osoby o średnich lub niskich zarobkach. Z myślą o tych os...