W 1670 roku w Paryżu były trzy trupy aktorskie, działały one w dzielnicy Marais, przy Hotel de Bourgogne oraz przy Pałacu Królewskim (Palais-Royal), tą ostatnią dowodził Molier. Molier znany jest z takich sztuk jak 'Szkoła żon', 'Świętoszek (Tartuffe), 'Mizantrop', 'Skąpiec'... Wielkim fanem Moliera był Ludwik XIV dla którego właśnie dramaturg wystawiał sztuki. Król słońce był także ojcem chrzestnym syna Moliera, który niestety zmarł kilka miesięcy po porodzie.
W 1673 roku umiera Molier, król postanawia o włączeniu trupy z Marais do trupy Moliera przy Pałacu Królewskim. W 1680 roku Ludwik XIV wydaje dekret na mocy którego łączy ze sobą dwie trupy paryskie tworząc tym samym Comedie Francaise czyli narodowy teatr. Teatr przez lata zmienia swe siedziby kilkakrotnie, obecnie spektakle odbywają się w tym samym miejscu.
Aktorzy Komedii Francuskiej dzielą się na aktorów gości, którzy grają na deskach teatru okazjonalnie, pomimo okazjonalnego występowania na scenie zatrudnieni na etat. Kolejną grupą są aktorzy stowarzyszeni, którzy do końca życia otrzymują miano aktorów Komedii Francuskiej. Ostatnia grupa to aktorzy honorowi stowarzyszeni, aby otrzymać taki tytuł należy pracować w Comedie Francaise przez minimum 20 lat. Honorowi aktorzy nie są na etacie. Warto tu wspomnieć, że mamy naszego polskiego (a może już francuskiego..) aktora, który nie tylko występuje na deskach teatru ale także reżyseruje, jest nim Andrzej Seweryn.
Comedie Francaise nie jest tanim teatrem, najdroższy bilet kosztuje 39e, najtańszy 12e. Miłośnicy teatru niech nie będą jednak zniechęceni tymi cenami, ponieważ dla nich teatr proponuje ciekawą alternatywę z której sama nawet skorzystałam. Na godzinę przez spektaklem teatr proponuje 65 miejsc (czasami nieco mniej) za 5e. Trzeba jednak ustawić się przez okienkiem nieco wcześniej, ponieważ zainteresowanie tymi tanimi biletami wśród Paryżan jest dosyć spore. Może się zdarzyć tak, że dla was biletów zabraknie. Minusem biletów za 5e jest to, że z dostępnych miejsc trzeba się czasami trochę nagimnastykować aby zobaczyć scenę. Pomimo tego, uważam, że warto, nawet osoby które nie znają języka będą pod wielkim wrażeniem wystroju teatru oraz strojów z epoki (XVII, XVIII wiek). Osoby, które nie skończyły 28 lat mogą skorzystać z wejścia za darmo w ramach wolnych miejsc, należy pokazać dowód osobisty.
Adres- Salle Richelieu (najbardziej prestiżowa sala)
Place Colette
Tu sprawdzicie repertuar
|
Krzesło Moliera |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz