wtorek, 27 marca 2012

Muzeum Kanałów Paryskich

Pozostając w klimacie podziemnym przenieśmy się do kanałów ściekowych, których dzisiejszy obraz Paryż zawdzięcza  baronowi Haussmann, prefektowi departamentu Sekwany. Przypomnieć tu należy, że to on był inicjatorem przebudowy Paryża w latach 1852-1870. Obiekty, które teraz dzięki niemu możemy podziwiać to między innymi Lasek Buloński, Place de L'Etoile (gwiaździsty plac) na którym stoi Łuk Tryumfalny. Georges Haussmann został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise, jego grób odnajdziemy wchodząc głównym wejściem i kierując się przed siebie w kierunku grobu dedykowanego wszystkim zmarłym (Aux Morts), grób barona znajduje się po lewej stronie, w tej samej linii co grób Gioacchino Rossini (twórca takich oper jak Wilhelm Tell, Kopciuszek).
Wracając jednak do tematu, Paryż ma chyba najlepiej rozwinięty system kanałów ściekowych i prawdopodobnie stąd wziął się pomysł, by na 200 metrach stworzyć Muzeum Kanałów Paryskich. Przy wejściu do muzeum dostajecie maski, ponieważ z kanałów wydobywa się nieprzyjemny zapach. Podczas wizyty poznacie między innymi historię kanalizacji oraz oczyszczania ścieków. Najciekawszym aspektem zwiedzania jest jego historyczny wymiar, świadomość, że znajdujecie się w czasach barona Haussmann'a.





Film autorstwa Sopotrules


1 komentarz:

  1. Ciekawe miejsce. Nigdy wczesniej o nim nie slyszalam wiec musze sie tam wybrac.

    OdpowiedzUsuń

Paryskie outlety

Paryż jest stosunkowo drogim miastem i jak w każdym drogim mieście mieszkają w nim osoby o średnich lub niskich zarobkach. Z myślą o tych os...